Garšaugu stādi – kailsakņi

Piparmētra - Mentha piperita citrata CHOCOLATE MINT kailsaknis

Rokam vienu reizei nedēļā – otrdienās! Otrā gada stāds. Savu nelielo, 40 - 50 cm augsto augumu atspēko ar vieglu, šokolādei raksturīgu smaržu, kas vislabāk izceļas saulainos apstākļos. Ložņājoša. Iecienīta desertu gatavošanai, dekorēšanai, kā arī gardas tējas pagatavošanai. Šīs piparmētras garša atgādina “After Eight” šokolādi.

Maijs
1,80 €
-
1
+

Ātraudzīgs augs ar plašu sakņu sistēmu, ložņājošiem sakneņiem un stīgām.

Pieauguša auga augstums – aptuveni 40 - 50 cm, patīk izplesties uz sāniem

Ziedēšanas laiks – jūnijs - augusts

Ziedi – violetrozā

Lapojums – zaļš, var mainīt savu krāsu uz brūnu, atrodoties ilgstošā saules gaismā

Stādīšanas vieta – saulaina vai nedaudz noēnota, no spēcīgiem vējiem pasargāta vieta, ieteicams, atvēlēt vietu, kur tām nekas netraucēs

Stādīšanas laiks – ieteicams pavasarī, jo rudens stādījumi var nenostiprināties un ziemā izsalt

Augsne – auglīga, trūdvielām bagāta, mitra, labi drenēta augsne, ja mētras augs nabadzīgā augsnē un ēnā, tās saturēs mazāk ēterisko eļļu

Augsnes pH – 5 – 6,8

Daudzgadīga – jā

Ziemcietība - mētrām īpaši bīstams ir kailsals, būs drošāk, ja dobes tiks piesegtas. Podiņos audzētās piparmētras ziemošanai novieto siltumnīcā vai laukā, tos piesedzot ar kūdru, kompostu, lapām vai kā citādi, pasargājot no izsalšanas.

Mēslošana - papildmēslojumu dod 1-2 reizes veģetācijas periodā. Dzelzs un cinks sekmē ēterisko eļļu uzkrāšanos un paaugstina ražas kvalitāti

Apgriešana – augu var arī apgriezt, atdalot nelielu daļu no galotnītes, tas ļaus iegūt īsākus un kuplākus stādiņus. Rudenī augu var sagatavot ziemas periodam, nogriežot visu lapotni līdz augsnes līmenim.

Svarīgi! – būtiski ir ik pēc 3 – 5 gadiem mainīt piparmētru atrašanās vietu, citādi tās var nīkuļot vai izstīdzēt. Augšanas laikā svarīgi augsni uzirdināt un rūpīgi ravēt nezāles, lai no nezālēm izvairītos, augsnes virskārtu var viegli nomulčēt.

Pielietojums – kulinārijā - vienlīdz labi iederas kā pamatēdienos, tā desertos, kā arī dažādu dzērienu papildināšanai. Uzturā var lietot gan svaigas, gan kaltētas. No piparmētru lapām iegūst ēterisko eļļu, ko plaši izmanto pārtikā, kosmētikā un aromterapijā.

Noderīgi! – jau izsenis zināms, ka piparmētrām piemīt nomierinošas un stresu samazinošas īpašības.