Kā audzēt

Augsnes pH. Kas tas ir un kāpēc to ir svarīgi ievērot darzā?

pH ir skaitlis ar kuru raksturo augsnes skābumu.
Augsnes skābums ir augsnes spēja izrādīt skābes īpašības.

pH 7 skaitās neitrāla augsne

Virs pH 7 ir sārmaina augsne, zem pH 7 ir skāba augsne. Jo zemāks rādītājs jo skābāka augsne.

 

 

Domāju ka lielākā daļa no lasītājiem atcerās savus vienus no pirmajiem laboratorijas darbiem ķīmijā. Mēs ņēmām lakmusa papīrīšus, mērcējām tos dažādos šķīdumos, skatījāmies kā mainās krāsa un gudrām sejām rakstījām secinājumus par to kāda vide ir iedotajā šķīdumā. Šī bilde mums dod priekšstatu par ph rādītājiem ikdienas dzīvē.

 

Līdzīgi ir arī augiem. Katrs no viņiem ir vairāk vai mazāk piemērots dzīvei konkrētā vidē. Un pH rādītājs ir ļoti svarīgs augiem. Var pieciest lielāku vai mazāku organikas daudzumu, var pieciest sauli vai pusēnu, bet ja pH būs nepareizs, tad neaugs pat visauglīgākajā augsnē un vissaulainākajā vietā. Man pašam bija tāda pieredze, kad par dārzkopību nezināju gandrīz neko. Krūmmelenes. Tanī laikā vēl eksotiska kultūra – un tikai iegādāta 10 lati par stādiņu. Dārgi. Tāpēc augsne jāsagatavo divtik rūpīgi lai viss būtu pēc augstākajiem standartiem. Izrakām tranšeju, savedām mēslus un melnzemi. Un nekā – ne ogu, ne zaļās masas pieauguma. Galu galā daļa vispār iznīka. Pēc nelielas izmeklēšanas problēma tika noskaidrota. Izrakta jauna tranšeja, piepildīta ar kūdru pH ap 4,5 un viss notiekas – aug un ražo. 

Kopš tā laika cītīgi sekoju kādu augu un kurā augsnē likt. Taisnības labad jāsaka, ka vienas sugas ietvaros dažādām šķirnēm var būt diezgan lielas atšķirības attiecībā pret pH līmeni. Tām pašām krūmmelenēm mums ir viena šķirne kura labi aug arī pļavā, kur kūdra ir tikai pa virsu uzbērta.  Tāpēc nesatraucaties, ka tagad vajadzēs pirkt kūdru vai kaļķi tonnām lai panāktu vēlamo pH. Zinātnieki saka, ka mainīt augsnes pH ilgtermiņā ir grūti (mūsu valodā tas skan – dārgi). Kāda nu ir jums tanī apkārtnē ir ar tādu jāsadzīvo. Ja tomer gribās audzēt ko īpašu, tad nopērkiet jau gatavu maisījumu un norobežojiet augu tanī vietā ar podu  (lai lēnāk notiek sajaukšanās ar apkāŗtējo augsni). Un vēl viena laba ziņa – jo augsne bagātīgāka ar organiku, jo augs ir mazāk jūtīgs pret pH. Mulčējiet augsni un jums daudzas kļūdas tiks piedotas.

Lai noteiktu augsnes pH, iesaku izmantot indikatoršķīdumu. Uz elektroniskajiem naudu netērējiet, jo lielākā daļa to ir paredzēta pH noteikšanai šķīdumos. Esmu pāris pamēģinājis (no dārgā gala ap 100 eur). Nav jēgas. Indikatoršķīdums augsnes skābuma noteikšanai mājas apstākļos ir daudz precīzāks.

Zemāk ir saraksts ar dārza kultūrām, kuru stādus var iegādāties mūs veikalā, un norādīts pH. Atcerieties ka šķirņu robežās pH arī var nedaudz svaŗstīties, tapēc uztveriet šo tabulu kā orientieri un vērojiet kā reālajā dzīvē augs jūtas. 

Zemenes 5,5-6,5
Krizantēmas 5,5-6,5
Lavanda – 6,5-7,3
Vīnogas – deserta 6,5-7,5
Vīnogas skābās un vietējās 5,5-6,5
Avenes 5,7-6,7

Vai varat papildināt šo rakstu ar savām zināšanām? Sūtiet to mums un saņemiet 5 eur atlaidi nākošajam pirkumam.

Dalīties: